اولین بازارچه تخصصی گیاهان دارویی در کشور

آویشن

آویشن با نام علمی Thymus vulgaris از خانواده Lamiaceae

قسمت مورد استفاده آویشن:
برگ و سرشاخه های هوایی

مشخصات گیاهشناسی آویشن:
آویشن گیاهی است چند‌ ساله که ارتفاع آن به ۲۰ سانتی متر رسیده و دارای ساقه منشعب، پوشیده از کرک‌های کوتاه خوابیده یا گسترده است. برگ‌های ساقه های گل دهنده تماماً مساوی کم و بیش تخم مرغی، نوک گرد، هردوسطح پوشیده از تعداد زیادی غده ترشحی متراکم است. معمولا” زمان گلدهی اواخر بهار تا اواسط تابستان است. بهترین گونه های آویشن درمناطق کوهستانی با ارتفاع ۶۵۰ تا۳۹۰۰ متر پرورش می یابند.
به نوع اصلی آویشن شامل آویشن اروپایی (باغی)، آویشن شیرازی و کاکوتی هستند. که برگها و شکل ظاهری نسبتا متفاوتی داشته و معمولا” مصرف کنندگان را دچار تردید می کنند.
آویشن اروپایی (باغی)ترکیبات و مواد موثره بیشتری دارد ولی آویشن شیرازی به لحاظ طعم و ذائقه برای بسیاری از افراد دلپذیر تر است. از این رو کاربرد آویشن اروپایی (باغی)در مصارف دارویی و پزشکی بیشتر است.

ترکیبات شیمیایی آویشن:
تیمول و کارواکرول مهم ترین ترکیبات آویشن بشمار می آیند.
علاوه بر آن ترکییبات لینالول، تریپنولن، بتا کاریوفیللن، توجان ، تیمونین و ترکیبات فلاونوئید یافت می گردد.
میزان ترکیبات شیمایی بسته به شرایط کشت، موقعیت اقلیمی، ارتفاع از سطح دریا و زمان برداشت متفاوت است.

موارد مصرف آویشن:
بیشتر مردم آویشن را بصورت پودر بعنوان ادویه جهت طعم دلپذیر آن در غذا ها استفاده می کنند و از خواص دارویی بی نظیر آن بی خبرند در حالیکه یک داروی اشتها آور و هاضم غذا بوده و مانع از ترشح بیش از اندازه اسید معده شده و اصطلاحا” مانع ترش کردن معده می گردد. این گیاه در درمان سرفه های خشک بعنوان یک داروی موثر استفاده میگردد و بسیاری از شربت های ضد سرفه گیاهی از این گیاه ساخته می شوند. از این رو مصرف آن بعنوان دارو در زمستان بسیار بالا می رود.
از جمله برندهای دارویی شناخته شده که از گیاه آویشن ساخته شده است می توان به فرآورده هایی مثل شربت تیمیان، شربت و قطره تیمکس، قطره و شربت دروزیل، شربت برونکلدین، شربت توسیان، شربت توسیان اطفال، شربت آویپکت، شربت برونکوتیدی، و برونکوسین، شربت دیاتوسین رژیمی، شربت برونکو باریج، قطره توسیگل، قطره توسیوین، قطره تیمی کلد اشاره کرد.
از دیگر کاربردهای این گیاه در ساخت انواع پماد های ضد قارچی و درمان عفونت های سطحی می توانیم نام ببریم که داروهای متنوعی از جمله قطره گاسترولیت (درمان سندروم روده تحریک پذیر). کرم واژینال لکورکس (درمان عفونت های کاندیدائی و گاردنلایی واژن). کرم واژینال میکوزین (درمان عفونت های قارچی و میکروبی واژن و واژینیت مختلط). محلول استاپ اسنورینگ (برطرف کننده خروپف یا خرناس، ضد اسپاسم و ضد عفونی کننده مجاری تنفسی). اسپری آویشن (داروی کمکی در بهبود آفت دهان) از جمله این موارد است.
در مصارف خانگی از دم کرده ساقه و برگ آویشن جهت درمان سرماخوردگی، سرفه و خلط آور و رفع مشکلات گوارشی و ضد نفخ و تهوع می توان استفاده نمود.
ترکیبات تیمول و کارواکرول آویشن خاصیت ضد کرم داشته و در درمان خانگی مشکلات روده می تواند جایگزین مناسبی از قرص های شیمیایی باشد.
سالیان متمادی است افرادی که از سنگ کلیه رنج می برند از خاصیت مدری آویشن جهت دفع سنگ استفاده می نمایند.
همچنین آویشن می‌تواند در درمان اختلالات قاعدگی خانم ها و تسکین دردهای عادت ماهانه موثر باشد. آویشن عامل تصفیه کننده خوبی بوده و در درمان اختلالات خواب نیز مفید است.
برخی دانشمندان اعتقاد دارند مصرف دمنوش آویشن فرد را از ابتلا به سرطان و بیماریهای دهان مصون می کند.
نحوه مصرف آویشن:
مصرف پودر آویشن در غذا های سنتی و انواع پیتزا بسیار رایج و مفرح است .
همچنین می توان یک قاشق چایخوری برگ و سرشاخه های آویشن را در ۲ لیوان آب جوش در قوری چینی ریخته و در مجاورت حرارت غیر مستقیم اجازه دهیم به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد.
موارد منع مصرف:
افرادی که از مشکلات کبدی رنج می برند در مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت نمایند.
استفاده از روغن خالص به لحاظ ترکیبات شیمیایی قوی توصیه نمیگردد و اگر قصد رفع جوش ها و اکنه های پوستی و صورت را با اسانس آویشن دارید نسبت به رقیق کردن آن با روغن های پایه مثل روغن بادام یا آرگان اقدام نمایند.

کلمات کلیدی:
تیمول – کارواکرول – درمان سنگ کلیه – درمان برونشیت – ضد سرفه و خلط آور – آویشن شیرازی – کاکوتی – آویشن اروپایی – درمان آکنه و جوش صورت – اشتها آور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + 3 =